Carelia Fight 9 – 2013



1 C -83.9
Markus Särkkä, MMA Lappeenranta vs Ossi Leinonen, JKL Fight Club
Winner: Särkkä, Submission (guillotine choke), R2, 0:22

2 C -77.1
Kaspar Kraav, Tartu Fightsport Gym vs Mikko Pasanen, JKL Fight Club
Winner: Kraav, Unanimous

3 C -77.1
Keihan Mohammedi, JKL Fight Club vs Teemu Leinonen, RNC Sport Club, Hyvinkää
Winner: Leinonen, Unanimous

4 C -93
Pekka Laakso, VJJS – Varkaus vs Fedyaev Ilya, Gladiators Team,Venäjä
Winner: Laakso, KO, R2, 0:19

5 C -61.2
Timi Heikkilä, Fight Factory Porvoo vs Sten Saaremäe, Tartu Fightsport Gym
Winner: Saaremäe, Unanimous

6 C -65.8
Arttu Harmainen, MMA Imatra vs Alar Hutrov, Tartu Fightsport Gym
Winner: Hutrov, Unanimous

7 C -65.8
Samuli Heikkilä, Edge Vantaa vs Christoffer Lindqvist, Fight Factory Porvoo
Winner: Lindqvist, Majority

8 C -77.1
Jyri Luukkonen, JKL Fight Club vs Tommi Leinonen, RNC Sport Club, Hyvinkää
Winner: Leinonen, Submission (triangle choke), R2, 0:48

9 C -77.1
Kaspar Kraav, Tartu Fightsport Gym vs Jami Nyholm, MMA Utti
Winner: Kraav, Unanimous

10 C -70.3
Simo Karjalainen, MMA Imatra vs Mirko Mäkinen, MMA Karkkila
Winner: Karjalainen, Split decision

11 C -77.1
Adi Rustem Metushi, GB Gym Helsinki vs Pauli Naukkarinen, JKL Fight Club
Winner: Metushi, TKO, R1, 1:07

12 C -77.1
Joonas Kuittinen, MMA Joensuu vs Toni Toivanen, RNC Sport Club, Hyvinkää
Winner: Toivanen, Submission (rear naked choke), R2, 2:32

13 C -77.1
Pete Huttunen, JKL Fight Club vs Tony Kiander, Edge Vantaa
Winner: Kiander, TKO, R1, 2:37

14 C -61.2
Tiina Elomaa, MMA Imatra vs Suvi Salmimies, MMA Utti
Winner: Split Draw

15 C -83.9
Mika Kallio, JKL Fight Club vs Markus Särkkä, MMA Lappeenranta
Winner: Särkkä, Submission (side choke), R1, 1:54

16 C -65.8
Joel Arolainen, RNC Sport Club, Hyvinkää vs Alar Hutrov, Tartu Fightsport Gym
Winner: Arolainen, Submission (guillotine choke), R2, 2:09

17 C -77.1
Tuomo Tynkkynen, MMA Imatra vs Kaspar Kraav, Tartu Fightsport Gym
Winner: Tynkkynen, Submission (guillotine choke), R3, 0:21

MAIN EVENT

1 C -77.1
Niko Metsälä JKL Fight Club vs Razinkin Aleksey
Winner: Razinkin, Majority

2 C -70.3
Edward Walls MMA Lappeenranta vs Marko Tani MMA Utti
Winner: Tani, Unanimous

3 C -83.9
Janne Sauvola JKL Fight Club vs Ludvig Albrektsson Pancrase Gym, Ruotsi
Winner: Albrektsson, Submission (guillotine choke), R1, 2:43

4 C -83.9
Ville Vanhanen JKL Fight Club vs Gerasimov Igor Gladiators Team, Venäjä
Winner: Vanhanen, Submission (ancle lock), R1, 1:33

5 C +93
Janne Kärhä MMA Imatra vs Tero Virtanen MMA Utti
Winner: Kärhä, Unanimous

6 B -70.3
Aleksi Savolainen MMA Imatra vs Aleksandrov Ruslan Gladiators Team, Venäjä
Winner: Savolainen, TKO, R2, 3:36

7 B -70.3
Niko Myllynen RNC Sport Club, Hyvinkää vs Grigory Luzyanin Action Force Fight Team , Venäjä
Winner: Myllynen, TKO, R1, 3:46

8 B -73
Aleksi Mäntykivi MMA Lpr/Team East Front vs Ali Ameziane Pancrase Gym,Ruotsi
Winner: Mäntykivi, Unanimous

9 B -61.2
Eeva Siiskonen MMA Imatra vs Julia Stoliarenko Knight Of Plunge, Liettua
Winner: Stoliarenko, Submission (armbar), R1, 1:26

10 B -77.1
Jani Ridasmaa MMA Lpr/Team East Front vs Alexei Martinov Barbarian’s Fight Team, Venäjä
Winner: Draw

11 A -61.2
Toni Tauru MMA Utti/Team East Front vs Issem Hasni MK Legion, Ranska
Winner: Tauru, Submission (rear naked choke), R2, 1:30

12 A -71
Antti Virtanen MMA Imatra vs Miguel Haro Boxing Squad, Ranska
Winner: Virtanen, Majority

13 A -65.8
Marcelo Giudici Botnia Punishment/Giudici Team FIN/BRA vs Yerzhan Estanov Alash Pride, Kazakstan
Winner: Draw


juliste_cf9_2013